TALENT EDUCATION

Adjustment of the leadership team of China University of Geosciences (Beijing).


According to China University of Geosciences (Beijing), on July 23, the university held a meeting of cadres to announce it. The meeting announced the decision of the party group of the Ministry of Education on the appointment and dismissal of Sun Youhong, Wan Li, Wang Guosheng, Liu Damang, Liu Wei, Duan Xiang, Wu Xiong, and Zhao Zhidan.

Sun Youhong was appointed President of China University of Geosciences (Beijing), Liu Damang, Liu Wei and Duan Xiang were appointed Vice Presidents of China University of Geosciences (Beijing), and Wu Xiong and Zhao Zhidan were appointed Vice Presidents of China University of Geosciences (Beijing) (probationary period of one year); Wan Li and Wang Guosheng were dismissed from their posts as vice presidents of China University of Geosciences (Beijing). Wu Xiong and Zhao Zhidan served as members of the Standing Committee of the China University of Geosciences (Beijing) Of the Communist Party of China, and Wan Li and Wang Guosheng were dismissed from their posts as members of the Standing Committee of the Committee of the China University of Geosciences (Beijing) of the Cpc.

The following resume is from China University of Geosciences (Beijing).

Sun Youhong

Sun Youhong, male, Han ethnicity, born in July 1965, Rugao, Jiangsu, member of the Communist Party of China. He started his career in July 1990, with a postgraduate degree, doctor of engineering, professor, doctoral supervisor, academician of the Chinese Academy of Engineering. Deputy Secretary of the Party Committee and President.

From September 1983 to September 1987, he studied drilling engineering in the Department of Prospecting Engineering, Changchun Institute of Geology. From September 1987 to July 1990, he studied for a master’s degree in drilling engineering in the Department of Prospecting Engineering, Changchun Institute of Geology. From July 1990 to April 1995, he was a teacher in the Department of Prospecting Engineering, Changchun Institute of Geology. From April 1995 to August 2000, Deputy Director of the Department of Survey Engineering, Changchun Institute of Geology. From September 1994 to July 1998, he studied as a doctoral student in prospecting engineering at the Department of Exploration Engineering of Changchun Institute of Geology (renamed Changchun University of Science and Technology in February 1997). From August 2000 to May 2001, director of the Graduate School Office of Chaoyang Campus of Jilin University. From May 2001 to December 2008, he was the vice dean of the School of Construction Engineering, Jilin University. During this period: September 2002 to June 2006, Postdoctoral Fellow in Agricultural Engineering, Jilin University; From June 2006 to June 2007, he was a visiting scholar at the Department of Architectural Engineering, University of Nottingham, UK. From December 2008 to September 2015, Dean of School of Construction Engineering, Jilin University. From August 2015 to March 2019, he was a member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President of Jilin University. During this period, from September 2011 to March 2019, he also served as the director of the office of the “National Potential Oil and Gas Resources (Oil Shale Exploration, Development and Utilization)” industry-university-research cooperation innovation base of Jilin University. In 2021, he was elected as an academician of the Chinese Academy of Engineering. Since March 2019, he has been the deputy secretary of the party committee and president of China University of Geosciences (Beijing).

Liu Damanganese

Liu Damang, male, Han ethnicity, born in October 1965, from Taoyuan, Hunan, is a member of the Communist Party of China. He began his career in June 1994, with a postgraduate degree, doctor of engineering, professor, doctoral supervisor. Member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President of the University.

From September 1984 to July 1988, he studied coalfield geology and exploration at Xiangtan Mining Institute. From September 1988 to July 1991, he studied coalfield geology and exploration at Jiaozuo Mining Institute. From September 1991 to June 1994, he studied for a doctoral degree in coalfield oil and gas geology and exploration at the Beijing Graduate School of China University of Mining and Technology. From June 1994 to October 1996, he was a postdoctoral researcher in geological resources and geological engineering at China University of Geosciences (Beijing). From October 1996 to June 2004, he was a teacher at the Department of Energy, China University of Geosciences (Beijing). From October 1998 to October 1999, he was a visiting scholar at the University of Illinois (Champagne Campus). From June 2004 to September 2005, He was the deputy director of the Science and Technology Department and the director of the Journal Center of China University of Geosciences (Beijing). From September 2005 to January 2007, he was the deputy director of the Science and Technology Department of China University of Geosciences (Beijing), the director of the Periodicals Center, and the secretary of the Party Branch directly under the Teaching And Auxiliary Department. From January 2007 to May 2010, He was the Vice Dean of the Graduate School of China University of Geosciences (Beijing). From May 2010 to August 2011, Director of Academic Affairs Office, China University of Geosciences (Beijing). From August 2011 to July 2016, he was a vice-university-level cadre and director of the Academic Affairs Office of China University of Geosciences (Beijing). During this period: From August 2011 to August 2014, he was a member of the Standing Committee of the Party Committee and vice president of Shihezi University in Xinjiang (the seventh batch of cadres of the Central Committee to aid Xinjiang). From July 2016 to December 2016, he was a member of the Standing Committee of the Party Committee, Vice President and Director of the Academic Affairs Office of China University of Geosciences (Beijing). Since December 2016, he has been a member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President of China University of Geosciences (Beijing).

Liu wei

Liu Wei, female, Han ethnicity, born in September 1969, from Kaifeng, Henan, is a member of the Communist Party of China. He started his career in August 1995, postgraduate degree, Master of Education, Associate Researcher. Member of the Standing Committee of the Party Committee of the University, Vice President.

From September 1988 to September 1992, he studied undergraduate education in the Department of Education of Henan University. From September 1992 to August 1995, he studied at the Department of Education of Beijing Normal University with a master’s degree in the history of Chinese education. From August 1995 to March 2003, he was a cadre in the Academic Affairs Office of Beijing Language and Culture University. From March 2003 to July 2009, He was the Deputy Director of academic affairs office of Beijing Language and Culture University. From July 2009 to March 2013, he was the Director of Academic Affairs Office of Beijing Language and Culture University. From March 2013 to January 2014, he was the director of the Organization Department of the Party Committee, the director of the United Front Work Department, and the director of the Personnel Department of the Party Committee of Beijing Language and Culture University. From January 2014 to April 2014, he was the deputy secretary of the Party Committee, the secretary of the Discipline Inspection Commission, the director of the Organization Department, the director of the United Front Work Department, and the director of the Personnel Office of Beijing Language and Culture University. From April 2014 to August 2017, he was the deputy secretary of the Party Committee and the secretary of the Discipline Inspection Commission of Beijing Language and Culture University. From August 2017 to May 2020, Deputy Secretary of the Party Committee of Beijing Language and Culture University. During this period: from April 2018 to April 2020, he served as a member of the Standing Committee and Vice Mayor of Jinzhou Municipal Committee of Liaoning Province. Since May 2020, he has been a member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President of China University of Geosciences (Beijing).

Duan Xiang

Duan Xiang, male, Han ethnicity, born in July 1968, a native of Fugu, Shaanxi, is a member of the Communist Party of China. He started his career in July 1992 with a postgraduate degree, a master’s degree in economics, and a research assistant. Member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President.

From September 1988 to July 1992, he studied geology at the Department of Geology and Mineral Resources, China University of Geosciences (Beijing). From July 1992 to January 1994, he was a cadre in the Higher Education Research Office of China University of Geosciences (Beijing). From January 1994 to October 1995, he was a counselor in the Department of Geology and Mineral Resources, China University of Geosciences (Beijing). From October 1995 to April 1998, he was a cadre in the Graduate Admissions Office of China University of Geosciences (Beijing). From April 1998 to June 2002, he was the deputy director of the Office of the Party Committee and the Office of the President of China University of Geosciences (Beijing). From June 2002 to April 2003, he was the deputy director of the Office of the Party Committee and the Office of the President of China University of Geosciences (Beijing), and the vice chairman of the trade union. From April 2003 to February 2004, he was the vice chairman of the trade union of China University of Geosciences (Beijing). From February 2004 to May 2005, he was the vice chairman of the trade union of China University of Geosciences (Beijing) and the full-time deputy director of the Teaching Evaluation Office. From May 2005 to July 2006, he was the vice chairman of the trade union of China University of Geosciences (Beijing) and the full-time deputy director of the Teaching Evaluation Office .1 During this period: From September 2002 to July 2005, he studied for a master’s degree in industrial economics at the School of Humanities, Economics and Management, China University of Geosciences (Beijing). From July 2006 to January 2007, he was the executive vice chairman of the trade union of China University of Geosciences (Beijing). From January 2007 to December 2010, he was the director of the United Front Work Department of the Party Committee of China University of Geosciences (Beijing) and the executive vice chairman of the trade union. During this period: 2008.03-2008.10, he was seconded to the Beijing Municipal Education Commission Capital University Students Olympic Accommodation Service Team as the executive deputy general manager of the athlete village. From December 2010 to May 2011, he was the Director of the Party Committee Office, the President’s Office, and the Director of the United Front Work Department of the Party Committee of China University of Geosciences (Beijing). From May 2011 to December 2019, He was the Director of the Office of the Party Committee and the President of China University of Geosciences (Beijing). Since December 2019, he has been a member of the Standing Committee of the Party Committee and Vice President of China University of Geosciences (Beijing).

Special statement: This article is reproduced only for the purpose of disseminating information, and does not mean to represent the views of this website or confirm the authenticity of its contents; If other media, websites or individuals reprint from this website, they must retain the “source” indicated on this website and bear their own legal responsibilities such as copyright; If the author does not wish to be reprinted or contact us for reprint fees, please contact us.



Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button